mail: 
Lánczi András 
viztorony@viztorony.hu 


A budafoki víztorony-pályázat 8. sz. pályaműve
Fotó: András 2002
Forrás: Fővárosi Vízművek
Forrás: Fővárosi Vízművek
Építészeti kialakítás
Építészeti kialakítás
A hagyományos formát előtérbe helyező, átgondolt tervezésről tanúskodó pályamunka, mely kerületi az öncélúnak is minősíthető formákat. Jó gondolat az alátámasztó lábak merevségét is segítő közbensőkilátó. Kevésbé szerencsés a tartályok tömege fölé a lábak továbbnyújtása, mert ezek indokolatlan elemként jelennek meg. Szintén kedvező a lábak tövében elhelyezett fogadó és járulékos terek, bár ezek felülvilágítós kialakítása kérdéseket vet fel.

A Bíráló Bizottság a jó elgondolások elismerése mellett úgy találta, hogy a pályamunka a hagyományos forma alkalmazására mellett olyan új elemeket, gondolatokat nem tud felmutatni, amelyek megkülönböztető minősítést követelnének.

Szerkezeti kialakítás, építéstechnológia, fajlagos mutatók
A víztorony az alaplemezből kiemelkedő 3 db csúszózsaluzattal megépíthető, körkeresztmetszetű oszlopra helyezett fordított kúp víztároló térből áll. A víztároló kúp bordákkal merevített vb. héjszerkezet, melynek merevsége lehetővé teszi az előregyártott elemekkel történő közel vízszintes lefedést. A kúpos kelyhet a földön gyártják le és emelik fel a helyére. A három csőláb a lift, a lépcső és a függőleges csővezetékek funkciós szétválasztását teszi lehetővé. A terepszinten, a 3 csőláb között kisebb dobozszerkezetben jól elrendezett fogadótér, wc csoport, elektromos kapcsolótér, raktár helyezkedik el. A 3 láb között kb. +14,0 m-es magasságban egy közbenső, kisebb kilátó terasz van, a víztér födémén +40 m magasságban van a nagy kilátó. A felső kilátón lábakra helyezett KOR acél járdák irányítják a látogatók mozgását.

A vízmedencék szintjei a kiírásnak megfelelőek. A tervek és a műszaki leírás külön fejezete igazolja az építési technológia megvalósíthatóságát.
A főbb mutatók:
vasbeton 2258,6 m3 ~ 0,753 vb.m3/vízm3
beépített tér 9958,1 légm3 ~ 3,32 légm3/vízm3

Statikai számítás
A Pályázó igen részletes, jól áttekinthető statikai számítással igazolja a javasolt víztorony minden szerkezeti elemének megfelelőségét. A kiemelt igénybevételi helyeken igazolja a mérsékelt repedésmentesség betartását. Talajigénybevételek megfelelőek. Az állékonyság vizsgálatánál a szélterheket korrektül, a változó magasságnak megfelelően veszi fel és a kibillenés elleni biztonságra 8,74 értéket állapít meg. (szabvány 2,2)

Hidraulika, vízgépészet
Jó hidraulikájú tárolóterek pontosan kidolgozott csőkapcsolatokkal. Az oszlopok és a kehelyszerkezet áthatási pontjaiba terelőfalakat épít be, hogy kerülje a holt terek kialakulását a medencében. Több, részletes terv mutatja be a csőszerelést, mindkét medencerekeszben garantált az átáramlás és a vízcsere. Előnyösek a vízszintes perforált csöves vízbevezetések. A túlfolyóvezetékre külön aknában, a közegészségügyi elvárásnak megfelelően, vízzárat alkalmaz. A medenceterek megközelítése, szellőztetése megoldott.

Telepelrendezés, közmű
A telepelrendezés megfelelő, úthálózat kielégíti a kiírást, telepen belül néhány parkolóhelyet is biztosít. WC-k elhelyezése jó, közművesítés rendben. Elektromos ellátásban gondoskodik a díszkivilágításról is.

Forrás: Fővárosi Vízművek
Forrás: Fővárosi Vízművek
Forrás: Fővárosi Vízművek
Fotó: András 2002 (+)
A pályázat tárgya a budafoki 3000 m3-es hasznos térfogatú víztorony építészeti kialakítása, környezetbe illesztése, szerkezetének és építési technológiájának meghatározása a kiírásban részletezett feltételekkel.

A pályázat célja, hogy olyan alkotás szülessen, mely egyrészt az FVM Rt. szimbólumává válik, gondolatilag a Céggel azonosítható, másrészt a gyorsan fejlődő környék maradandó építészeti alkotása legyen.

A budafoki víztorony-pályázat leírása és a eredményének értékelése itt olvasható

A maketteket 2002 tavaszán a Camponában és a MEO-ban állította ki a Fővárosi Vízművek.